YDS Kelime Dersleri

YDS Kelime Dersleri
YDS Kelime Dersleri
YDS Kelime Dersleri Bölümüne Hoşgeldiniz!

YDS sınavında başarılı olabilmenin en önemli şartı sağlam bir kelime bilgisidir. Kelime bilgisini artırmak için yapılması gereken bir çok yöntem ""vardır. Ancak sınav odaklı bir kelime çalışması için, öncelikle daha önceki yıllarda yapılan sınavlarda en  sık sorulan kelime listesinin çok iyi öğrenilmesi gerekmektedir.

Bu bölümde yer alan bütün modüller, daha önceki akademik sınavlarda sorulan kelimeler baz alınarak tasarlanmıştır. Sitemizdeki kelime çalışmalarını düzenli bir şekilde yapan kullanıcılarımız, sınavda çıkabilecek bütün kelimeleri öğrenmiş olarak başarıyı garantilemiş olacaktır.

Şimdi lütfen kelime bölümünde yer alan çalışmalarla ilgili aşağıdaki açıklamaları çok dikkatli bir şekilde okuyun ve çalışma planınızı bu bilgiler doğrultusunda oluşturun.

SINAVLARDA ÇIKMIŞ KELİME DERSLERİ

Bu bölüm, daha önceki akademik sınavlarda çıkmış 1000 kelimenin eksiksiz olarak öğrenilebilmesi için hazırlanmıştır. Kelime öğrenme modülü şu şekilde tasarlanmıştır.

Daha önceki sınavlarda çıkmış olan 5 tane kritik kelime sorusunun şıklarında yer alan 25 kelime bir dersi oluşturmaktadır. Üç farklı etkinlikle bu kelimelere çalışan kullanıcı, son adımda kelimeleri öğrendiğine emin olmak için gerçek sınav sorularını çözerek bölüm çalışmasını bitirmektedir. 

Dört aşamalı olarak tasarlanan bu etkin kelime öğrenme modülü, şu anda Türkiyedeki en etkili kelime öğrenme sistemidir. Bu sisteme uygun olarak çalışan on binlerce kullanıcımız sınavda kelime sorularını yüzde yüze yakın bir oranla cevaplayabilmiştir.

Dört aşamalı olarak tasarlanan bu modül aşağıdaki şekilde çalışılmalıdır.

Kelimelerle Tanışın - İlk adım olan bu bölümde 25 tane sınav kelimesinin İngilizce açıklaması, Türkçe anlamı, örnek cümlesi ve örnek cümlenin Türkçe çevirisi verilmektedir. Bu bölümde lütfen ileri okuna basarak her kelimeyle ilgili verilen bilgileri dikkatli bir şekilde okuyun. Unutmayın, dersin sonunda verilen soruların şıklarında, bu kelimeler yer almaktadır. Yani sınav sorularını doğru yapabilmek için bu kelimeleri mutlaka öğrenmeniz gerekmektedir.

Kelimelere Çalışın - İkinci adım olan bu bölümde, öğrendiğiniz kelimelerin İngilizce açıklamalarıyla eşleştirme aktivitesi bulunmaktadır. Lütfen hedef kelimeleri kalıcı olarak öğrenebilmek için bu alıştırmayı tam doğru yapana kadar tekrarlayın.

Oyun Oynayın - Üçüncü adım olan bu bölümde, dünyanın en etkili kelime öğrenme aktivitesi olan wordpower ile hedef kelimeleri pekiştirmeniz hedeflenmektedir. Dört farklı formatta hazırlanan bu etkinlikler, bu ders için belirlenen hedef kelimeleri oyun oynayarak hafızanıza kazımanızı sağlar. Bu dört farklı etkinlikle ilgili detaylı açıklamayı sayfanın sonunda bulabilirsiniz.

Sınav Zamanı - Dördüncü bölüm artık kendinizi gerçek sınav sorularıyla test etme zamanıdır. Üç aşamada yaptığınız etkinlikler sonucunda öğrenme eylemi gerçekleştikten sonra bu bölümdeki soruları cevaplamaya çalışın. Ekrana gelecek olan 5 sorunun şıklarında yer alan 25 tane kelimeyi öğrenmiş olduğunuz için bu soruları kolaylıkla yapabilmeniz gerekmektedir. Eğer soruları yanlış yaparsanız, önceki adımlara geri dönerek çalışmaları tekrarlayın ve sınav sorularını tekrar çözün. Beş soruyu da doğru olarak çözene kadar adımları tekrar edin. 


ETKİNLİK TABANLI KELİME DERSLERİ

Bu bölümde yine sınavlarda en sık kullanılan kelimelerin öğrenilmesi için tasarlanmış etkinlikler yer almaktadır. Sayfanın sağ tarafında bulunan linke tıkladığınızda farklı kategorilerde hazırlanmış kelime gruplarını görebilirsiniz. 

Kelime öğrenme sayfamız başlangıç düzeyinden, KPDS, YDS ve ÜDS gibi akademik sınavlara hazırlanan tüm kullanıcılar için tasarlanmış ve sistematik olarak sunulan farklı kategorilerle öğrenmeyi en kolay ve zevkli hale getirmeyi amaçlamaktadır.

dersimizingilizce.com onbinlerce kişinin kelime problemini çözen yöntemiyle hem büyük takdir toplamış, hem de ödül almıştır. Dilbilimciler tarafından geliştirilen ve şu anda dünyanın en etkili kelime öğrenme yöntemlerinden birisi olarak tanınan "wordpower" sistemiyle kelime öğretmeyi amaçlayan aktiviteler, farklı kategorilerde hazırlanmış derslerle birlikte sunulmaktadır.

Şu ana kadar binlerce üyemiz, yıllardır çözemediği kelime öğrenme problemini "wordpower" sistemi sayesinde çözdüklerini ve düzenli çalışarak 3-4 ay gibi kısa bir süre içinde binlerce yeni kelime öğrendiklerini belirtmişlerdir.


ÇALIŞMA KILAVUZU

KELİMELERİ EŞLEŞTİRME OYUNU : Eşleştirme aktivitesidir. Verilen kelimeleri Türkçe anlamlarıyla, eşanlamlılarıyla veya zıt anlamlılarıyla eşleştirerek öğrenmenizi sağlar. Her sayfada 10 adet kelime verilir. Eşleştirme işlemi bittikten sonra yanlış eşleştirmeleri görebilirsiniz. Bitirdikten sonra sağ tarafta bulunan "new game" butunona tıklayarak yeni kelimelerle aktiviteye devam edebilirsiniz.

  
ZAMANA KARŞI KELİME YAZMA OYUNU : Hızlı düşünme ve karar verme sistemine göre hazırlanmıştır. Sayfa ilk açıldığında fast, faster ve furiuous olarak üç seçenek karşınıza çıkar. Fast en yavaş, furious da en hızlı ve en zor oyundur. Seçiminizi yaptıktan sonra seçtiğiniz hıza göre zaman azalmaya başlar ve bu süre bitmeden verilen kelimenin anlamını, aşağıda verilen harflere tıklayarak yazmanız gerekir. Eğer doğru bir şekilde yazarsanız yeni bir kelime çıkar. Oyunun sonunda puanınızı görebilirsiniz ve new game butonuna tıklayarak oyuna yeni kelimelerle devam edebilirsiniz. 
 

KELİME YAZMA OYUNU : Karışık şekilde verilen harfleri tıklayarak, sayfanın altında verilen kelimenin anlamını yazarak oynanır. Her yanlış harf -2 puan, her doğru harf de 10 puandır. On kelimeyi tamamladıktan sonra puanınızı görebilir ve new game butonuna tıklayarak yeni kelimelerle aktiviteye devam edebilirsiniz.


DOĞRU KELİMELERİ AÇMA OYUNU : Hafızayı kullanarak kelime öğrenimine dayanan bir sistemle hazırlanmıştır. Kapalı şekilde verilen kutucukları açarak kelime çiftlerini bulmanız gerekir. İki kişiyle de oynanabilir. Bir çift kelimeyi bulduğunuzda 10 puan kazanırsınız ve yeniden kart açabilirsiniz.

Eğer kelime çiftini bulamazsanız 2 puan kaybedersiniz ve sıra diğer oyuncuya geçer. 


1 - Sınavlarda Çıkmış Kelime Dersleri
2 - Etkinlik Tabanlı Kelime Dersleri
  • Ders 2.1:
    Etkinlik Tabanlı Kelime Egzersizleri
    Görüntüle

Reklam